Cornell Dubilier Knowles MCH38FM101J
Part No.:
MCH38FM101J
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
MCH38FM101J.pdf
Description:
CAP MICA 100PF 5% 4KV SMD
Shipping
MCH38FM101J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MCH
Package/Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
4 kV
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max):
0.160" (4.06mm)