Micro Commercial Co MCG30N10Y-TP
Part No.:
MCG30N10Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCG30N10Y-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH DFN3333
Shipping
MCG30N10Y-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
30A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1211 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20.8W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)