Micro Commercial Co MCG25P06Y-TP
Part No.:
MCG25P06Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCG25P06Y-TP.pdf
Description:
P-CHANNEL MOSFET,DFN3333
Shipping
MCG25P06Y-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
50mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1100 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
60W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)