Micro Commercial Co MCG10N15A-TP
Part No.:
MCG10N15A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
MCG10N15A-TP.pdf
Description:
MCG10N15A-TP
Shipping
MCG10N15A-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
65mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1182 pF @ 75 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20.8W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)