IXYS MCD500-18IO1
Part No.:
MCD500-18IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
WC-500
Datasheet:
MCD500-18IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V WC-500
Shipping
MCD500-18IO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
WC-500
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
545 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1294 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
16500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
1 A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)