IXYS MCC501-18IO2
Part No.:
MCC501-18IO2
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
WC-501
Datasheet:
MCC501-18IO2.pdf
Description:
SCR THY PHASE LEG 1800V WC-501
Shipping
MCC501-18IO2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
WC-501
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
14500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)