IXYS MCC44-12IO8B
Part No.:
MCC44-12IO8B
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-240AA
Datasheet:
MCC44-12IO8B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Shipping
MCC44-12IO8B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-240AA
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
51 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
80 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1150A, 1230A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)