IXYS MCC225-16IO1
Part No.:
MCC225-16IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Y1-CU
Datasheet:
MCC225-16IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y1-CU
Shipping
MCC225-16IO1 Specifications
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Y1-CU
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
221 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
400 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8000A, 8500A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)