IXYS MCC132-18IO1B
Part No.:
MCC132-18IO1B
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Y4-M6
Datasheet:
MCC132-18IO1B.pdf
Description:
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR Y4-M
Shipping
MCC132-18IO1B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Y4-M6
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
130 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
300 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4750A, 5130A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)