Micro Commercial Co MCB40P10Y-TP
Part No.:
MCB40P10Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MCB40P10Y-TP.pdf
Description:
P-CHANNEL MOSFET,D2-PAK
Shipping
MCB40P10Y-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
40A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
56mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2100 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
125W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)