Micro Commercial Co MCB145N15Y-TP
Part No.:
MCB145N15Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MCB145N15Y-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CHANNEL MOSFET
Shipping
MCB145N15Y-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
145A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
108 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7950 pF @ 75 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
357W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)