Micro Commercial Co MCB130N10YA-TP
Part No.:
MCB130N10YA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MCB130N10YA-TP.pdf
Description:
N-CHANNEL MOSFET, D2-PAK
Shipping
MCB130N10YA-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
66 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4600 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
260W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)