Micro Commercial Co MCACD55N04YHE3-TP
Part No.:
MCACD55N04YHE3-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerLDFN
Datasheet:
MCACD55N04YHE3-TP.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 55A 8PDFN
Shipping
MCACD55N04YHE3-TP Specifications
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerLDFN
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
55A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
13nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
935pF @ 25V
Power - Max:
60W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)