Micro Commercial Co MCAC95N06Y-TP
Part No.:
MCAC95N06Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
MCAC95N06Y-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60 95A DFN5060
Shipping
MCAC95N06Y-TP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
95A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
93 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5950 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
120W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)