Micro Commercial Co MCAC75N06YB-TP
Part No.:
MCAC75N06YB-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
MCAC75N06YB-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60 75A DFN5060
Shipping
MCAC75N06YB-TP Specifications
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
75A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2028 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
35W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)