Altech Corporation MC-50A-AC208V
Part No.:
MC-50A-AC208V
Manufacturer:
Altech Corporation
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
MC-50A-AC208V.pdf
Description:
CONTACTOR 3P 50A 2 NO/2 NC 208VA
Shipping
MC-50A-AC208V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altech Corporation
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
208VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:
85 VAC