Ohmite MC4-5003JE
Part No.:
MC4-5003JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Resistor Networks, Arrays
Package:
8-SMD
Datasheet:
MC4-5003JE.pdf
Description:
RES ARRAY 4 RES 500K OHM 8SMD
Shipping
MC4-5003JE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
MC4
Package/Case:
8-SMD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit Type:
Isolated
Resistance (Ohms):
500k
Tolerance:
±5%
Number of Resistors:
4
Resistor Matching Ratio:
Resistor-Ratio-Drift:
Number of Pins:
8
Power Per Element:
750mW
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Grade:
Qualification:
Applications:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SMD DIP
Size / Dimension:
0.750" L x 0.750" W (19.05mm x 19.05mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.76mm)