NXP USA Inc. MC40XS6500CEK
Part No.:
MC40XS6500CEK
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
32-SSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MC40XS6500CEK.pdf
Description:
HIGH-SIDE SWITCH 12V PENTA 40MOH
Shipping
MC40XS6500CEK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
5
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
SPI
Voltage - Load:
7V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Current - Output (Max):
3.9A
Rds On (Typ):
40mOhm
Input Type:
CMOS
Features:
Slew Rate Controlled
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)