NXP USA Inc. MC35XS3500DHFKR2
Part No.:
MC35XS3500DHFKR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
24-PowerQFN
Datasheet:
MC35XS3500DHFKR2.pdf
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:6 24PQFN
Shipping
MC35XS3500DHFKR2 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
24-PowerQFN
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
6
Ratio - Input:Output:
1:6
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
SPI
Voltage - Load:
7V ~ 20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Current - Output (Max):
Rds On (Typ):
35mOhm (Max)
Input Type:
Features:
Watchdog Timer
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)