EPSON MC-306 40.0000K-P: PURE SN
Part No.:
MC-306 40.0000K-P: PURE SN
Manufacturer:
EPSON
Category:
Crystals
Package:
4-SOJ, 5.50mm pitch
Datasheet:
MC-306 40.0000K-P: PURE SN.pdf
Description:
CRYSTAL 40.0000KHZ 11PF SMD
Shipping
MC-306 40.0000K-P: PURE SN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPSON
Series:
MC-306
Package/Case:
4-SOJ, 5.50mm pitch
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
40 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±100ppm
Load Capacitance:
11pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
20 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-SOJ
Size / Dimension:
0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)