Cornell Dubilier Knowles MC22FD751J-F
Part No.:
MC22FD751J-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
MC22FD751J-F.pdf
Description:
CAP MICA 750PF 5% 500V 2220
Shipping
MC22FD751J-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MC
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
750 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)