Cornell Dubilier Knowles MC22FA102J-TF
Part No.:
MC22FA102J-TF
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
MC22FA102J-TF.pdf
Description:
CAP MICA 1000PF 5% 100V 2220
Shipping
MC22FA102J-TF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MC
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)