Altech Corporation MC-22B-AC120V
Part No.:
MC-22B-AC120V
Manufacturer:
Altech Corporation
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
MC-22B-AC120V.pdf
Description:
CONTACTOR 3P22A 1 NO/1 NC 120VAC
Shipping
MC-22B-AC120V Specifications
Manufacturer:
Altech Corporation
Series:
MC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
22 A
Switching Voltage:
600VAC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-5°C ~ 40°C