KYOCERA AVX MC2016K48.0000C16ESH
Part No.:
MC2016K48.0000C16ESH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
MC2016K48.0000C16ESH.pdf
Description:
XTAL OSC XO 48.0000MHZ CMOS SMD
Shipping
MC2016K48.0000C16ESH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
MC2016K
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
48 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.6V ~ 3.63V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
6mA
Ratings:
AEC-Q100, AEC-Q200
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)