Cornell Dubilier Knowles MC18FD391J-T
Part No.:
MC18FD391J-T
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MC18FD391J-T.pdf
Description:
CAP MICA 390PF 5% 500V 1812
Shipping
MC18FD391J-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MC
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
390 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)