Cornell Dubilier Knowles MC18FD301J-F
Part No.:
MC18FD301J-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MC18FD301J-F.pdf
Description:
CAP MICA 300PF 5% 500V 1812
Shipping
MC18FD301J-F Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MC
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
300 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)