Eaton - Electronics Division M-C180-13A
Part No.:
M-C180-13A
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
8AG, 1/4" x 1"
Datasheet:
M-C180-13A.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 13A 240VAC 10X10 PK
Shipping
M-C180-13A Specifications
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
Package / Case:
8AG, 1/4" x 1"
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
13A
Voltage Rating - AC:
240 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Cable Protection
Features:
Class:
Approval Agency:
ASTA, BSI
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
6kA
Size / Dimension:
0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm)