Cornell Dubilier Knowles MC12FA331G-F
Part No.:
MC12FA331G-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
MC12FA331G-F.pdf
Description:
CAP MICA 330PF 2% 100V 1210
Shipping
MC12FA331G-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MC
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)