NXP USA Inc. MC10XS4200BAFKR2
Part No.:
MC10XS4200BAFKR2
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
23-PowerQFN
Datasheet:
MC10XS4200BAFKR2.pdf
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 23PQFN
Shipping
MC10XS4200BAFKR2 Specifications
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
23-PowerQFN
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
2
Ratio - Input:Output:
1:1
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
SPI
Voltage - Load:
8V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Current - Output (Max):
6A
Rds On (Typ):
10mOhm (Max)
Input Type:
Features:
Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)