Cornell Dubilier Knowles MC08FA430J-TF
Part No.:
MC08FA430J-TF
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Mica and PTFE Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MC08FA430J-TF.pdf
Description:
CAP MICA 43PF 5% 100V 0805
Shipping
MC08FA430J-TF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
MC
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
43 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100 V
Dielectric Material:
Mica
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Lead Spacing:
Features:
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)