Viking Tech MC05CTN5008R2
Part No.:
MC05CTN5008R2
Manufacturer:
Viking Tech
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
MC05CTN5008R2.pdf
Description:
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0805
Shipping
MC05CTN5008R2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Viking Tech
Series:
MC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
8.2 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.030" (0.75mm)