Techflex MBS0.50SV100
Part No.:
MBS0.50SV100
Manufacturer:
Techflex
Category:
Grounding Braid, Straps
Package:
Datasheet:
MBS0.50SV100.pdf
Description:
GROUND BRAID TUBE 0.5"DIA X 100'
Shipping
MBS0.50SV100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Metal Braid
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubular
Material:
Copper, Silver Plated
Size, Supplied:
0.500" (12.70mm, 1/2") - Outer Dia
Thickness:
Number of Carriers:
48
Wire Gauge - Ends:
36 AWG