GeneSiC Semiconductor MBRTA600200R
Part No.:
MBRTA600200R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Package:
Three Tower
Datasheet:
MBRTA600200R.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOT 200V 300A 3TOWER
Shipping
MBRTA600200R Specifications
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C