onsemi MBRS3201T3G
Part No.:
MBRS3201T3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MBRS3201T3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMC
Shipping
MBRS3201T3G Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C