onsemi MBRS3100T3H
Part No.:
MBRS3100T3H
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MBRS3100T3H.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC
Shipping
MBRS3100T3H Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMC
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C