Taiwan Semiconductor Corporation MBRS25150CT MNG
Part No.:
MBRS25150CT MNG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRS25150CT MNG.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 150V 25A TO263AB
Shipping
MBRS25150CT MNG Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.02 V @ 25 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C