onsemi MBRP400100CTLG
Part No.:
MBRP400100CTLG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diode Arrays
Package:
Powertap II
Datasheet:
MBRP400100CTLG.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOT 100V POWERTAP II
Shipping
MBRP400100CTLG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
Powertap II
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
830 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
6 mA @ 100 V