Taiwan Semiconductor Corporation MBRF30L45CT
Part No.:
MBRF30L45CT
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
MBRF30L45CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 45V 30A ITO220AB
Shipping
MBRF30L45CT Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
740 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C