Taiwan Semiconductor Corporation MBRF30100CTH
Part No.:
MBRF30100CTH
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
MBRF30100CTH.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Shipping
MBRF30100CTH Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
940 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C