Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRF2545CT/45
Part No.:
MBRF2545CT/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
MBRF2545CT/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 45V ITO220AB
Shipping
MBRF2545CT/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
12.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C