onsemi MBRF20H100CTG
Part No.:
MBRF20H100CTG
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
MBRF20H100CTG.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220FP
Shipping
MBRF20H100CTG Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)