GeneSiC Semiconductor MBRF200200R
Part No.:
MBRF200200R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Package:
TO-244AB
Datasheet:
MBRF200200R.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTTKY 200V TO-244AB
Shipping
MBRF200200R Specifications
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-244AB
Packaging:
Bulk
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C