Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRF10H150CT-E3/45
Part No.:
MBRF10H150CT-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
MBRF10H150CT-E3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 150V 5A ITO220AB
Shipping
MBRF10H150CT-E3/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C