Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB2545CT/45
Part No.:
MBRB2545CT/45
Datasheet:
MBRB2545CT/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 45V 15A TO263AB
Shipping
MBRB2545CT/45 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C