Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB20H90CT-E3/81
Part No.:
MBRB20H90CT-E3/81
Datasheet:
MBRB20H90CT-E3/81.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 90V 10A TO263AB
Shipping
MBRB20H90CT-E3/81 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4.5 µA @ 90 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C