Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB20H45CTHE3/45
Part No.:
MBRB20H45CTHE3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB20H45CTHE3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 45V 10A TO263AB
Shipping
MBRB20H45CTHE3/45 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C