Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB20H35CTHE3/45
Part No.:
MBRB20H35CTHE3/45
Datasheet:
MBRB20H35CTHE3/45.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 35V 10A TO263AB
Shipping
MBRB20H35CTHE3/45 Specifications
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C