onsemi MBRB20100CT
Part No.:
MBRB20100CT
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB20100CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
Shipping
MBRB20100CT Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
Packaging:
Tube
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C