Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB15H45CT-E3/81
Part No.:
MBRB15H45CT-E3/81
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB15H45CT-E3/81.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 45V 7.5A TO263AB
Shipping
MBRB15H45CT-E3/81 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C