Vishay General Semiconductor - Diodes Division MBRB10H100CTHE3/81
Part No.:
MBRB10H100CTHE3/81
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
MBRB10H100CTHE3/81.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 100V 5A TO263AB
Shipping
MBRB10H100CTHE3/81 Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
760 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C